Władze Gminy Czerwonak w opozycji do stanowiska mieszkańców?

We wtorek 9. sierpnia, w Urzędzie Gminy Czerwonak, odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Zielonka, reprezentujących społeczność lokalną z władzami gminy, w tym: Zastępcami Wójta – Waldemarem Fluglem oraz Januszem Andrzejewskim.
W toku kilkugodzinnych rozmów, dotyczących planów budowy Północno-Wschodniej Obwodnicy Aglomeracji Poznańskiej i jej kontrowersyjnego przebiegu na terenie Gminy Czerwonak, niestety nie udało się ustalić wspólnego stanowiska odnośnie kształtu inwestycji.

Przedstawiciele władz nie poparli protestu i jednomyślnego stanowiska kilkuset mieszkańców Gminy, zebranych na spotkaniu z Zarządem Dróg Powiatowych w Kicinie 4 sierpnia 2016, w sprawie wypracowania alternatywnego wariantu przebiegu obwodnicy, chroniącego obszar Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka oraz istniejącą i powstającą zabudowę mieszkaniową. Czyżby przeważył domniemany interes ekonomiczny, związany z realizacją inwestycji takiego formatu nad dobrem społecznym, co stanowiłoby niechlubny wyjątek na tle innych Gmin, gdzie władza lokalna wespół z mieszkańcami prowadzi negocjacje z inwestorem, dotyczące optymalizacji przebiegu obwodnicy. Zabrakło też dobrej woli i chęci wypracowania kompromisu, który satysfakcjonowałby wszystkie strony.

Zarząd Stowarzyszenia Zielonka i jego członkowie działający w imieniu społeczności lokalnej, wyrażają jednak nadzieję, że starania podejmowane na rzecz stworzenia alternatywnego przebiegu obwodnicy, zarówno na płaszczyźnie administracyjnej, prawnej, jak i społecznej, spotkają się jednak w najbliższych tygodniach ze zrozumieniem władz gminy Czerwonak, a tym samym spowodują zmianę stanowiska i kompromis.

7 Comment

 1. Z całą odpowiedzialnością muszę stwierdzić, w imieniu uczestników wspomnianego spotkania reprezentującego Urząd Gminy, że w ŻADNYM jego momencie, ŻADEN z przedstawicieli gminy Czerwonak biorący w nim udział nie stwierdził, że na rzecz budowy przez powiat poznański obwodnicy (cyt.) ,,przeważa (…) interes ekonomiczny, związany z realizacją inwestycji takiego formatu nad dobrem społecznym”. Wprowadzanie w błąd mieszkańców naszej gminy i komentarz (cyt.) ,,co stanowi niechlubny wyjątek na tle innych Gmin, gdzie władza lokalna wespół z mieszkańcami prowadzi negocjacje z inwestorem, dotyczące optymalizacji przebiegu obwodnicy” jest w żaden sposób nieuprawniony. Zgodnie ze złożonymi deklaracjami, wójt Gminy Czerwonak spotkaniem z przedstawicielami Stowarzyszenia ZIELONKA rozpoczął spotkania z mieszkańcami, radami sołeckimi oraz różnymi organizacjami społecznymi, aby wypracować WSPÓLNE stanowisko mieszkańców w sprawie planowanej przez powiat budowy obwodnicy. Wskazanie w toku dyskusji na różne aspekty budowy obwodnicy (patrz również komentarze na stronie Stowarzyszenia) nie upoważnia do formułowania takich wniosków, jakie zostały zasugerowane. Chyba, że zwrócenie podczas dyskusji uwagi na to, że poprowadzenie obwodnicy ulicą Piaskową w Koziegłowach, jak to w jednym z wariantów proponuje Stowarzyszenie, jest akceptacją interesu ekonomicznego nad dobrem mieszkańców gminy. Rozmawiajmy, dyskutujmy, ale nie oskarżajmy o złą wolę.

  1. Renata Myśliborska says: Odpowiedz

   PAnie Wójcie, ja byłam na spotkaniu w Kicinie i tam żadnej jasnej deklaracji o wsparciu dla mieszkańców nie było chociaż wypowiadał się ktoś z władz gminy! Rozumiem że będziecie walczyć żeby droga nie cięła puszczy i nie było wysiedleń??

  2. Michał says: Odpowiedz

   Ja proponuję aby “władze gminy” podały swoje adresy zamieszkania i nowy przebieg obwodnicy wytyczylibyśmy jakieś 100m od płotu Pana Wójta, jego zastępcy i całej reszty Państwa popierających obwodnicę. Dodatkowo przebieg jej mógłby iść obok posesji Panów “projektantów”, którzy siedzą w domu i na papierze podejmują decyzje dotyczące życia i majątku setek osób. Jedynym atutem gminy Czerwonak jest Puszcza Zielonka i dlatego się tu sprowadzają mieszkańcy. Władze niezależnie od koloru i partii umieją nam fundować tylko takie “udogodnienia” jak oczyszczalnia ścieków, spalarnia śmieci, firma chemiczna Bros itp. Rozumiem, że nie mają na wszystko wpływu, ale jak tak dalej pójdzie to Czerwonak zostanie wybetonowany i gmina stanie się wysypiskiem i centrum utylizacji śmieci. Jak można rezygnować świadomie z jednego atutu jakim jest puszcza dla którego mieszkańcy lokują tu inwestycje swojego życia w postaci domów. Cały Poznań w postaci rowerzystów, rodzin, biegaczy itp. też intensywnie korzysta z tego. Gmina się chce pozbyć atutu, który rósł setki lat, popierając inwestycję która zniweczy to w ciągu kilku lat ! I gdzie jest “interes społeczny” partii rządzącej, którą reprezentuje Wójt … jak zwykle w 4 literach ??

 2. Realista says: Odpowiedz

  No tak, czym jest ochrona kilku drzew i garstki mieszkańców skoro może powstać droga która przyciągnie inwestorów do gminy?? Przecież czteropasmowej drogi nie buduje się po to żeby ktoś mógł podjechać do sklepu. A tak, ciężki transport będzie miał dobre warunki żeby dojechać do nowych zakładów produkcyjnych czy centr logistycznych. Liczy się pieniądz a nie sentymenty!

 3. ALA says: Odpowiedz

  Co to za abstrakcja. Kto w ogóle zarządza takim pomysłem? JAK MOŻNA?????JAK MOŻNA WPAŚĆ NA POMYSŁ PRZEORANIA PUSZCZY ZIELONKI CZTEROPASMÓWKĄ?
  Kto na tym zyskuje? Proszę władze o odpowiedź na pytanie – w czyim interesie działacie?
  Na pewno nie w interesie mieszkańców którzy tu od wielu lat mieszkają i płacą podatki.

 4. K says: Odpowiedz

  Ta perspektywa nie jest elektryzująca natomiast taka droga to szansa by w naszej gminie powstały inwestycje, dzięki którym będziemy mieć nowe miejsca pracy i konkretne wpływy do budżetu.
  Rozumiem, że jest opór. Natomiast to jest inwestycja. W XVIIw. na terenie obecnych Koziegłów były piękne lasy. To normalna kolej rzeczy, że natura w pewnych miejscach musi ustąpić. Chcemy pięknych dróg, darmowych siłowni zewnętrznych, miejsc integracji, więcej przedszkoli, lepszej opieki zdrowotniej itp. Właśnie dzięki podatkom uzyskanym z tej inwestycji, wiele z powyższych będzie można spełnić. Wystarczy spojrzeć na gminy Komorniki, Tarnowo Podgórne.
  Szkoda Puszczy ale niestety rozwój niesie za sobą zawsze jakąś cenę.

  1. Roman S. says: Odpowiedz

   W odpowiedzi do K. Jakie szanse na rozwój i inwestycje widzisz??? Czy Czerwonak jest gminą przemysłową? Kilkadziesiąt procent obszaru gminy to lasy i w celach strategicznych rozwoju tejże masz jak wół, że są to najcenniejsze zasoby , które trzeba wykorzystać. W TURYSTYCE i REKREACJI.
   Idąc twoim tokiem myślenia wytnijmy wszystko w pień, zbudujmy duże centra logistyczne, fabryki i markety, a potem płaczmy siedząc w domu przed telewizorem – utyci i z chorobą wieńcową za kołnierzem. Myślenie rodem z Rosji putinowskiej i Białorusi. Naprzód PRZODOWNICY PRACY!

Dodaj komentarz