List otwarty do mieszkańców Gminy Czerwonak w sprawie kontrowersyjnego przebiegu poznańskiej obwodnicy

Drodzy Mieszkańcy, Sąsiedzi,

jedynie tygodnie dzielą nas od zakończenia prac koncepcyjno-projektowych nad ostatecznym kształtem północno-wschodniej obwodnicy aglomeracji poznańskiej – długo wyczekiwanej inwestycji publicznej, w zamyśle niosącej wiele korzyści mieszańcom Poznania i okolicznych gmin – w rezultacie jednak, ze względu na planowany przebieg, zagrażającej integralności i spokojowi naszej lokalnej społeczności.

Gmina Czerwonak i jej mieszkańcy już teraz otoczeni są ze wszystkich stron najbardziej kontrowersyjnymi inwestycjami, jakie lokalizowane są na obszarze aglomeracji poznańskiej – teraz nadszedł czas na kolejną. To właśnie w naszym najbliższym otoczeniu ulokowano oczyszczalnię ścieków i spalarnię odpadów komunalnych od strony Poznania oraz obiekt firmy BROS, zaliczany do najbardziej niebezpiecznych zakładów chemicznych – od strony gminy Swarzędz. Wkrótce może rozpocząć się budowa kolejnej uciążliwej inwestycji – północno-wschodnia obwodnica aglomeracji poznańskiej, która podzieli gminę Czerwonak na dwie części, odgradzając mieszkańców od najcenniejszych zasobów przyrody Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka.

Obwodnica przebiegać ma przez tereny kilku gmin powiatu poznańskiego, w tym Suchego Lasu, Czerwonaka, Pobiedzisk, Kostrzyna i Swarzędza. Na początku lipca, w poszczególnych gminach, rozpoczęły się spotkania informacyjne Zarządu Dróg Powiatowych oraz projektanta obwodnicy – firmy ELITON z mieszkańcami, dotyczące przebiegu trzech proponowanych wariantów czteropasmowej obwodnicy.
Najbardziej problematyczne jest przeprowadzenie obwodnicy przez gminę Czerwonak, ze względu na fakt, iż wszystkie trzy zaproponowane warianty NISZCZĄ UNIKATOWE ZASOBY PRZYRODY PARKU KRAJOBRAZOWEGO PUSZCZA ZIELONKA – najcenniejsze i strategiczne zasoby, jakie posiada gmina. Ponadto obwodnica naruszy historyczne, podlegające ochronie trakty handlowe oraz szlaki turystyczne, a co więcej – ze względu na nieprzemyślaną lokalizację – DOPROWADZI DO OBNIŻENIA KOMFORTU ŻYCIA ZAMIESZKUJĄCEJ W JEJ POBLIŻU MIESZKAŃCÓW (NIERZADKO JEDYNIE 20 METRÓW OD ZABUDOWAŃ), A NAWET WYBURZEŃ ORAZ WYSIEDLEŃ!

Realizacja któregokolwiek z zaproponowanych wariantów obwodnicy oznacza podział gminy Czerwonak na dwie części i odseparowanie mieszkańców większości miejscowości gminy (m. in. Koziegłowy, Czerwonak, Kicin, Kliny, Mielno, Annowo, Miękowo), a także Poznania i wielu gmin aglomeracji poznańskiej od obszarów Puszczy Zielonka, a mieszkańców takich miejscowości jak Potasze, Owińska, Bolechówko, Trzaskowo, Bolechowo, Promnice, Dębogóra i Ludwikowo od unikatowych krajobrazowo terenów Dziewiczej Góry. Budowa obwodnicy doprowadzi do wycięcia w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka pasa lasu o szerokości ok. 100-150 m.

Puszcza Zielonka jest obecnie jednym z najważniejszych obszarów rekreacyjnych dla mieszkańców całej aglomeracji poznańskiej. Każdego dnia na terenie Parku Krajobrazowego regenerują swoje siły i odpoczywają od uciążliwości wielkomiejskiego życia rodziny z dziećmi, rowerzyści, biegacze, miłośnicy nordic walking, jazdy konnej, łowiectwa, turystyki pieszej, krajoznawczej i pielgrzymkowej, a także wędkarze, ornitolodzy i inni.
Planowana obwodnica nie tylko dzieli gminę Czerwonak, ale także przebiega przez wiele miejscowości oraz nowe osiedla mieszkaniowe zabudowy jednorodzinnej, zamiast przez tereny aktywizacji gospodarczej.
Z obwodnicy będzie korzystać przede wszystkim ruch tranzytowy, generujący ogromny hałas, zanieczyszczenia powietrza, utrudniający migrację zwierząt oraz rekreację mieszkańców, a także integrację społeczności lokalnej.

Rozpoczęcie realizacji obwodnicy planowane jest w ciągu 3-5 lat, a jej zakończenie przewiduje się na 2030 rok. Oznacza to, że przez najbliższe kilkanaście lat mieszkańcy gminy narażeni będą na uciążliwości związane z budową obwodnicy oraz spadek wartości nieruchomości na nowych osiedlach mieszkaniowych, a tymczasem obszar zabudowy mieszkaniowej w strefie podmiejskiej rozrośnie się na tyle, iż proponowany przebieg obwodnicy nie spełni swojej roli.

Spotkania informacyjne ze społecznością lokalną w poszczególnych gminach powiatu poznańskiego, poświęcone projektowanej obwodnicy zaplanowano na okres wakacyjny. W gminie Czerwonak spotkanie takie planuje się na 4 SIERPNIA W SZKOLE W KICINIE O GODZINIE 16.00.

NIE POZWÓLMY, ABY PÓŁNOCNO-WSCHODNIA OBWODNICA AGLOMERACJI POZNAŃSKIEJ STAŁA SIĘ KOLEJNĄ UCIĄŻLIWĄ INWESTYCJĄ REALIZOWANĄ NA TERENIE GMINY CZERWONAK inwestycją, która zabiera społeczeństwu to, co najcenniejsze – Puszczę Zielonkę, ale także i komfort mieszkania w tak spokojnym miejscu.
Jest to ten moment, kiedy możemy i powinniśmy zjednoczyć naszą społeczność i zabrać głos, by wypowiedzieć się w sprawie dotyczącej bezpośrednio nas i naszych rodzin – w sprawie, która wywrze nieodwracalny wpływ na jakość naszego życia i życie kolejnych pokoleń.

Zachęcamy do kontaktu i współpracy, a zwłaszcza obecności na spotkaniu w Kicinie.
„ZIELONKA” – Stowarzyszenie na Rzecz Optymalizacji Przebiegu Obwodnicy Aglomeracji Poznańskiej

Aktualne informacje na temat działalności naszego stowarzyszenia oraz planów ZDP, dotyczących budowy obwodnicy można znaleźć pod adresem: www.stowaszyszeniezielonka.pl oraz dedykowanym profilu facebook.com/ObwodnicaPoznania

Zachęcamy też do zapoznania się z planem sytuacyjnym, przygotowanym dla gminy Czerwonak przez biuro projektowe ELITON i zapraszamy na spotkanie z ZDP oraz władzami Gminy 4 sierpnia: część 1, część 2.

17 Comment

 1. Ucierpi na tym Puszcza Zielonka !!
  czy temat jest nagłasniany?!?!

  1. Stowarzyszenie says: Odpowiedz

   Tak, sukcesywnie zyskujemy wsparcie mediów lokalnych i ogólnopolskich.

 2. Aneta says: Odpowiedz

  No pewnie jak już zniszczyć to oczywiście w Czerwonaku bo tu mieszkają nadludzie 🙁

 3. szy says: Odpowiedz

  a co w zamian?

  dużo ogólników, ale w przeciwieństwie do innych wspomnianych inwestycji akurat ta najbardziej będzie wykorzystywana przez mieszkańców i nie podzieli, a właśnie połączy

  oczywiście warto rozmawiać, aby jej przebieg był najkorzystniejszy dla ludzi i dla przyrody, ale nie można być jej przeciwko

  z całą sympatią dla stowarzyszenia, akurat w tym temacie doceniam troskę, ale nie popieram

  1. Stowarzyszenie says: Odpowiedz

   Przygotowane przez nasz zespół warianty opublikujemy przed spotkaniem z ZDP w Kicinie.
   Nie jesteśmy przeciw inwestycji, lecz zabiegamy o jej optymalizację – dla dobra mieszkańców okolicznych Gmin i Poznania.
   Proszę zwrócić uwagę, że w docelowej i proponowanej przez Starostwo formie, nie będzie to droga służąca mieszkańcom (2+2, znacznie oddalone od siebie zjazdy), lecz ruchowi tranzytowemu.

 4. surname says: Odpowiedz

  A ja jako mieszkaniec Czerwonaka cieszę się, że coś się ruszyło w sprawie inwestycji. Taka trasa znacznie obniży ruch samochodowy i zanieczyszczenie powietrza w gminie. Dodatkowo odciążona będzie ulica Gdyńska dzięki czemu będzie mniej korków w stronę Poznania. Kolejna kwestia to dostęp mieszkańców gminy do autostrady A2. Obecnie aby się na nią dostać (kierunek Berlin) trzeba doliczyć do zaplanowanej trasy ok. godzinę w szczycie. Dlatego uważam, że trasa nie podzieli (będą zjazdy) a połączy mieszkańców gminy z innymi regionami Wielkopolski. Ta trasa powinna powstać już dawno temu.

  1. Paul says: Odpowiedz

   W mojej ocenie, osoby budujące w okolicy Puszczy domy, od kilku, kilkunastu lat, robią to dlatego, że istnieję tu właśnie Puszcza Zielonka i NIE MA dróg, przemysłu i centrów handlowych, choć może, dla mieszkańców Czerwonaka, byłyby one “wygodne”. Decydując się na zamieszkanie tutaj, liczymy się z niedogodnościami takimi jak BRAK DRÓG i konieczność np dowożenia dzieci, czekanie na autobus nawe do 1,5 godziny i brak możliwości “wyskoczenia” do sklepu po chleb bez konieczności uruchomiania auta…W zamian za to mamy ciszę, spokój , świeże powietrze i kontakt z naturą.Myślę, że nikt obecnie nie buduje się dlatego, że ma tu powstać droga, łącząca A2, ale ze względu na wymienione przeze mnie walory krajobrazowe. Teraz, wielu osobom,ma to zostać brutalnie odebrane…Będą mieszkać w bliskim sąsiedztwie ruchliwej , hałaśliwej trasy, odcinającej ich od miejsca,które miało być ostoją ciszy i spokoju. Czy Państwu tak bardzo odpowiada ta droga ,że zgodzilibyście się, aby przebiegała , powiedzmy 50 m od Waszych domów?

 5. stan says: Odpowiedz

  Mam nadzieję że nie obudzimy się za późno, bardzo dużo można stracić. Przyroda rządzi się swoimi prawami i raz zniszczone obszary nie odtwarzają się . Należy właściwie podjąć decyzje bo potem bedze za późno. Nie niszczy się lasów i ekostruktur , które tworzyły się tutaj przez wiele lat . Co powiemy następnym pokoleniom zastanowmy się nad rozwiązaniem najbardziej obiektywnym . Strefy przy ropociagach , lub wzdłuż linii energetycznych. Tam gdzie nie ma lasów.

 6. Mr_Kain z Czerwonaka (P0RNXXX) says: Odpowiedz

  Brawo!

  Zostawmy Wasze (szanowni Stowarzyszeniowcy) domki w zgodzie z naturą i poprowadźmy obwodnicę w proponowanej przez Was wersji B i C przez środek… Czerwonaka (czyli w obecnej drodze DW196). Będziecie sobie radośnie spłacać Wasze 30/40-letnie kredyty z widokiem na naturę, a Czerwonak zamieni się w jeszcze bardziej hałaśliwe i uciążliwe miejsce. No tak, ale przecież to dobry plan – PeZet mieszkający w “krzakach” (Miękowo, Potasze, itp.) musi mieć dobry dojazd do miasta do swojej korpo, by móc zarabiać na spłatę kredytu a w weekendy realizować się “naturalnie” w czystej okolicy.

 7. Przemysław says: Odpowiedz

  Jestem zasmucony wiadomością o budowie obwodnicy,ja osobiście będe walczył żeby powstała ona jak najdalej od mojego domu….doceniam spokój i cisze którą mam teraz,po budowie obwodnicy będzie zamiast ciszy CHAŁAS!!!!!

 8. pablo says: Odpowiedz

  Zawsze coś nie pasuje. Ja korzystam z puszczy zielonki co weekend i przebieg trasy planowany jest idealny, ale oczywiście zawsze komuś coś nie przypasuje więc będą bronić puszczy, a tak na prawdę swoich interesów, żeby im nie hałasowało. Każdy myśli tylko o swojej d…. . Wysiedlić zbudować drogę i nawet się nie pytać!!!! Bo jakby drogi budowało się demokratycznie to wyglądałyby jak zygzaki i nie szło by nimi podróżować. Niestety zawsze coś komuś nie będzie pasować. Zamknijcie stowarzyszenie i dajcie sobie spokój – trasa powinna powstać tak aby była optymalna dla WSZYSTKICH a nie dla kogoś z Mielna czy Czerwonaka – Sorry!

  1. ALA says: Odpowiedz

   Gdyby przebieg trasy był idealny, to nie byłoby tej strony. Jest idealny dla Pana, bo Pan tu nie mieszka. To Pan myśli tylko o własnej d…

 9. hjj says: Odpowiedz

  A czy wiecie, ze stowarzyszenie postuluje zeby ciezarowki jechaly ul. Piaskowa w koaieglowach? Takie to ekoalternatywy nam wymyslaja znawcy. Nawiasem czemu piszecie, ze jestescie grupa naukowcow bez nazwisk? Podajcie swoje dane oraz wyksztalcenie, sami ocenimy czy jestescie ekspertami

  1. Stowarzyszenie says: Odpowiedz

   Najłatwiej oczerniać innych podpisując się jako “HJJ”. Stowarzyszenie ZIELONKA proponując przedłużenie ul. Piaskowej do Bogucina jako rozwiązanie komunikacyjne mające usprawnić komunikację mieszkańców, a nie wprowadzać ruch tranzytowy w zabudowę mieszkaniową, wyraźnie podkreśla (także w rozmowach z władzami gminy Czerwonak), że na drodze tej należy wprowadzić ograniczenie dla ruchu samochodów ciężarowych.

 10. Marek Pietrzyński says: Odpowiedz

  Od strony południowej gmina Czerwonak truta jest emisją do atmosfery substancjami pochodzącymi z Elektrociepłowni oraz z Centralnej Oczyszczalni Ścieków. Obiektami przemysłowymi należącymi do najbardziej uciążliwych i niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi. Od niedawna dodatkowo zanieczyszczeniami pochodzącymi ze „spalarni”. Wszystkie instalacje obsługują mieszkańców Aglomeracji Poznańskiej. Od strony północnej zachodniej gminy w Szlachęcinie rozbudowywana jest kolejna Oczyszczalnia Ścieków dla Agromeracji Murowana Goślina. Tylko patrzeć jak któryś z polityków wystąpi o wybudowaniu dla Aglomeracji Poznańskiej Elektrowni Atomowej, może w centrum Puszczy Zielonka? Jeśli dziś występujemy z koncepcją przecięcia jej autostradą, to jutro ziścimy koncepcje kolejnej bomy ekologicznej.
  Może, od razu należy gminę Czerwonak ogłosić gettem dla mieszkańców drugiej kategorii?
  Zasad zrównoważonego rozwoju przestrzennego z poszanowaniem cennych walorów środowiskowych i racji społecznych nadal pozostaje ideą wyłącznie w formie deklaratywnej na papierze!

 11. Wojciech says: Odpowiedz

  Jeśli komuś coś mówi takie miejsce, jak Maruszka, to przez nie poprowadzona jest trasa. Jeśli ktoś przemierzał Trakt Annowski to właśnie nim jest wytyczona trasa. Wzdłuż takiej trasy powinny powstać centra handlowe. przemysłowe, biurowe… Gdzie przepraszam? W lesie? Nie da się wyrąbać takiego lasu bez przekrętu. Wariant pewnie najtańszy dla inwestora, bo lasy państwowe i ich rozdeptanie nic nie kosztuje. Analogiczna sprawa wokół Warszawy z Puszczą Kampinoską – tego Parku Narodowego nie przerąbali, trasa nr 50 omija Stolicę szerokim kołem. Na świecie lasy to bezcenne dziedzictwo…

 12. Pietr says: Odpowiedz

  Właśnie! Widzę dwa “gorące punkty” na trasie proponowanej obwodnicy:
  – “Maruszka” – czyli ważne miejsce z punktu widzenia turystyki i historii
  – Jezioro Uzarzewskie
  Oba te miejsca należy bezwzględnie ominąć!

Dodaj komentarz